УСТОЙЧИВИ ПРАКТИКИ В ДИЗАЙНА С АЛЕСИЯ ТУ, СПИСАНИЕ LAMPOON

Само дни преди събитието* в Русе, посветено на устойчиви практики и ролята на дизайна в преосмислянето на наратива за екологичната криза, представяме двете ни специални гостенки в последователни интервюта.

Алесия Ту е редактор на базираното в Милано и излизащо на английски списание Lampoon. Тя е преводач и журналист, като специализира в пресечната точка между мода, дизайн и архитектура с фокус върху устойчивостта. Медията Lampoon предлага визуално богато и интелигентно провокативно съдържание, подчинено на темите мода, изкуство и култура в контекста на екологичния дискурс. Човешкият ангажимент за справяне с проблема и предлагането на алтернативни на старите модели е изведен на преден план. През примери за работата и иновативния подход на марки и компании в различни индустрии, списанието се явява уникална платформа и проводник на ценна информация, която да захранва нов тип производство и потребителско поведение.

Защо Lampoon и каква е връзката с темата устойчивост?

AT: Списанието се появява през 2015 г. в критичен момент за издателската индустрия. Ново и независимо, то е кръстено на сатиричното американско списание от Харвардския университет The Harvard Lampoon (1876-). Lampoon, на английски „ироничен вестник“, се ражда с идеята да предложи по достъпен и ангажиращ за всеки читател теми за мода, изкуство, дизайн и архитектура, които се интерпретират чрез задълбочено проучване на кръговата икономика.

Основните силни страни на Lampoon са глобалните репортажи на отчетливите ангажименти към устойчивото развитие, диалозите и културните връзки между лидерите в индустрията и новопоявяващите се гласове и таланти. Широк диапазон от материалите е посветен на занаятчийството, с цел запазване на италианските корени и наследство.

Къде намирате своите истории?

AT: Нашият екип е любопитен. Четем много и всякакви вестници, списания, печатни и онлайн медии, гледаме документални филми, слушаме подкасти… Винаги, когато е възможно, „посещаваме“ историята на място и се опитваме да я съпреживеем лично. Препоръчително е да изведем всички истински и честни фирми, които работят за положителна промяна,  като примери за подражание. Нищо никога няма да е достатъчно за бъдещето пред нас, но все пак правенето на нещо вместо нищо е стъпка напред.

 

 

 

Ако има едно нещо, което всеки от нас трябва да започне да прави веднага, за да спаси планетата, какво би било то?

AT: Вместо само едно бих наблегнала върху три: спрете да купувате неща, от които всъщност не се нуждаете, продавайте и купувайте втора употреба, опитайте се да поддържате диета на растителна основа.

Има ли погрешно схващане за термина „устойчивост“?

AT: Думата устойчивост е преупотребявана в момента и през повечето време в контекста на маркетингови стратегии и екологично „изчистване на имиджа“. Може би сред негативните и грешни асоциации на думата устойчивост попада идеята за нещо скъпо.

Например, ако мислите за мода, може да си помислите, че за да бъдете наистина устойчиви, ще трябва да спрете да купувате бърза мода и вместо това да купувате само скъпи дрехи, които биха били синоним на качество. Това не е вярно. Ето защо казах, че едно от най-добрите неща е да купувате продукти втора употреба, където можете да намерите изключително качество, в добро състояние и на по-ниска цена от нов продукт с надценка.

.

Препоръчайте ни книга или филм по темата?

AT: Бих препоръчал да прочетете книгата на Рейчъл Карсън „Тиха пролет“, публикувана през 1962 г. (тази година отбелязва своята шестдесета годишнина).

Алесия Ту е лектор и участник в дискусията, посветена на устойчиви практики в Русе на 28.05.2022 / събота, 18:00ч. в Дом Канети. Входът е свободен.

 

*Устойчиви практики в дизайна и модата е серия от дискусии и презентации в пет български града – Русе, Бургас, Габрово, Варна и Пловдив – по инициатива на Институт Лист – Унгарски културен институт в София. Студио Комплект е съорганизатор и партньор в проекта като куратори и водещи на дискусиите. Събитието запознава широката публика с разнообразни практики, които формулират важна промяна в индустрията към по-екологично производство и консумация. Съчетавайки наука, дизайн, технологии и медии, те предлагат нови, по-близки до природата модели за употреба на суровините. Всеки от избраните български градове е домакин на дискусия по темата устойчивост с двама гост лектори от Европа, както и на пътуваща изложба с 24 примери за устойчиви модни и дизайнерски марки от страните на Вишеградската група.

SHARE IT: