СЪВРЕМЕНЕН МЕЦЕНАТ

Kvadrat – Collaborations – Textile Field – Ronan and Erwan Bouroullec

През 21 век колаборациите в сферата на културата са по-важни от всякога – те могат да бъдат извор на вдъхновение и нови възможности, но и на финанси. Все повече големи компании инвестират в изкуство, с което успешно работят за собствения си бранд и за добрия имидж на марката си. Сред пионерите в прилагането на подобна целенасочена културна политика е датският проиводител на текстил Kvadrat. Компанията от години залага на сътрудничеството с дизайнери за разработване на продуктите си, но също така инвестира в реализирането на некомерсиални проекти в областта на дизайна и изкуството и насърчава използването на свои платове в различни арт инсталации.

Историята на Kvadrat започва през 1968 г., а корените на марката са залегнали дълбоко в скандинавския дизайн. Те създават високо-качествен текстил с изчистен дизайн и цвят и инвестират в иновациите в бранша. Платовете им се изполват както в частни домове, така и в публични пространство като хотели, летища и болници по цял свят, но също така са част от интериора на знакови места като MoMA, Бундестага, концертната зала на Walt Disney в Лос Анджелес и музея Guggenheim в Билбао. От самото началото на своето съществуване компанията полага усилия да разшири технологичните и художествените граници в производството и употребата на текстил, насърчавайки разнообразните колаборации с дизайнери, архитекти и художници като Давид Аджайе, Торд Бонтйе, братятат Бурулек, Томас Деманд и Олафур Елиасон.

По случай 20-годишнината от създаването на един от култовите си платове Divina компанията кани 22 международни дизайнери да експериментират с тъканта в контекста на съвременния дизайн и да създадат уникална инсталация посветена на него. Сред избраните са звезди като Мартино Гемпер, Макс Лам и Ричард Хътън и тепърва стариращи своята кариера автори. Дизайнерите са впечатлени от основните характеристики на плата – пъстрата палитра от възможни цветове и изключителната му плътност. Именно тези качества са и в основата на техните артистични решения. Резултатът е интересен, защото показва силния авторски подход на дизайнерите, които при еднакво задание излизат с различни решения – от интериорни елементи, през дрехи, до скулптурни абстрактни инсталации. След премиерното представяне на Седмицата на дизайна в Милано през 2014 г., експозицията продължава да се излага по различни точки на света. Изпълнителният директор на Kvadrat, Андерс Бириел обяснява, че проекти като този са важни за компанията, защото имат образователен ефект върху самата корпоративната култура и също така дават сцена на дизайнерите за изява, което подпомага бъдещето им професионално развитие.

“Горди сме, че от началото на нашата история сме фактор в съврменната култура”, пише на сайта си Kvadrat. И с право. От години те поощряват реализацията на различни арт проекти като предоставят за ползване свои платове. Успешните проекти през годините са много, но сред най-впечатляващите са представянето на фотографската изложба на Томас Деманд на фона на величествено висящи на релси платове, които създават усещането за движение в изложбената зала, и текстилното поле на братя Бурулек във Виктория и Алберт музея по време на London Design Festival 2011, с което дизайнерите подканват посетителите да се излегнат удобно докато се наслаждават на ренесансовите картини.

Един от любимите автори на Kvadrat е популярният художник Олафур Елиасон, с когото още през 2007 г. работят по иаграждането на павилионо Serpentine. По-късно го канят да направи site-specific проект в околностите на централата на Kvadrat. Тогава Елиасон вдъхновен от миналото на мястото заедно с ландшафтния архитект Гюнтер Фогт инсталира под различен ъгъл на площ от 60 000 кв. м. пет елипсовидни огледални повърхности, наподобяващи някогашните ледникови басейни. В огледалата се отразяват небето и растителността наоколо, а усещането за дезориентация е неизбежно. Всъщност това е първата арт инсталация, която Kvadrat финансира в името на изкуството, без комерсиална цел и без участие на свои продукти в нея.

Инициативите на датската компания в областта на изкуството продължават активно и през тази година. Под различни форми Kvadrat се включва в някои от проектите представени на биеналето за изкуство във Венеция. Най-мащабната работа, която производителят финансира във Венеция, е тази на индийския художник Шилпа Гупта 998.9. Инсталацията е със силен политически заряд и поставя темата за дългата граница с бодлива тел между Индия и Бангладеш. С границата Индия се пази от нахлуването на тероризъм и контрабанда в страната, но пък поставя местното население в изолация в регион, силно повлиян от глобалните климатични промени. В инсталацията символично се използва 3394 м. ръчно тъкан плат на Kvadrat. След приклюване на венецианското биенале, през 2016 г. компанията ще дари произведението на музея за модерно Louisiana в Дания.

Готовността за експеримент и амбициите на датската марка да инвестира в създаването на изкуство и дизайн му осигуряват водеща позиция в бранша и позитивен имидж сред автори, клиенти и публика. Андерс Бириел обобщава: “Подобни проекти са интересни и значими за Kvadrat, защото са част от нашата политика и са тясно свързани с амбициите ни заедно с художници, дизайнери и архитекти да се развиваме като компания.”

Съратен версия публикувана в рубриката ни за LIGHT.

 

 

SHARE IT: