СОФИЯ ЗА ВКЪЩИ В ПРАГА
Често получаваме запитвания къде могат да бъдат открити качествени, своеобразни и с интересен дизайн предмети, дрехи и играчки от български автори за подарък или за отнасяне като спомен от България. Проектът за дизайн на нови сувенири за София стартира като идея преди повече от година и половина, когато обсъждахме практичен, но и визуално издържан подход при осъществяването на сътрудничество между съвременните български творци, бизнеса и публичния сектор. Сувенирът е обект, който крие в себе си различни аспекти: референция към място, връзка с любим момент, атрактивна, любопитна и забавна функционалност и външен вид…
Покрай изграждането на концепцията за София за вкъщи дискутирахме много гледни точки, направихме десетки срещи, отхвърелихме и приехме мнения от най-различни хора от София и чужбина. От мястото, където стоим в момента, пътят, който ни доведе до тук, сега вече ни се струва дълъг и изпълнен с някои пропуски, на които обаче гледаме като възможни добри предизвикателства за следващия етап от реализацията на идеята.
В момента София за вкъщи е колективна изложба с осем прототипи за сувенири за столицата. Те са създадени специално за проекта от някои от най-интересните и разпознаваеми български дизайнери. Резултатът се представя първо в Прага като част от международното събитие Designblok /25.10 – 19.11.2016/ и в Музея за история на София /1 – 11.12.2016/, придружена от лекции и дискусии с българско и чуждестранно участие.
За да стигнем до тук, получихме важна подкрепа от различни хора, институции и компании, за която силно БЛАГОДАРИМ:
> Участниците в проекта:
Александър Гергинов / Ham&Eggs
Виктория Нешева / A Forest Story
Гергана Станкова / Шевица
Димитър Делчев
Four Plus (с участието на: Borislavawillmadeit, Христо Савов, Калоян Тошев, Цветислава Колева)
> Севдалина Войнова (Асоциация за развитие на София) – автор на името Take Away Sofia / София за вкъщи
> Столична програма Култура – 2016 г. – финансовата подкрепа за проекта
> Музейко – партньор съдържание
> Чешки център София и специално на Катерина Хуртаева, директор на института – комуникация с Прага и представянето на проекта
> Общински културен институт Музей за история на София – домакин на изложбата и на събитията в София
> Чешки център Прага – домакин на изложбата
> Bulgaria Air – превоз
> Българският културен институт в Прага – домакин на екипа и превоз
> B2N – партньор продукция
> Полски институт София – партньор съдържание
> Гьоте институт София – партньор съдържание
> Капитал LIGHT – медиен партньор
> Under the Line – медиен партньор
и още:
> Участниците в Академия за мениджмънт в културата (Гьоте институт София, април 2015 – април 2016) – предварителни разговори и обсъждане на концепцията
> Васил Илиев – графичен дизайн каталог и изложбено оформление
> Мисирков/Богданов – фотография каталог
/Photo Anna Pleslova/