Новият музей
“Има международни стандарти за развитието на институциите за изкуство с цел привличането на по-голяма публика. Има също местни особености, които трябва да бъдат взети предвид. Комбинацията от тези два подхода могат да са успешна формула за един жив и перспективен музей, галерия или арт център. Действай в малък мащаб! Големите институции остават в миналото.”
Мария Василева (куратор)
Това мнение на един от най-изтъкнатите и уважавани независими куратори в България се появи като реакция на състоялата се наскоро затворена дискусия с Педро Гаданьо относно новата роля на културните пространства, тяхната променяща се функция и отговорност спрямо публиките и състоянието на просвета в обществото.
Педро Гаданьо е доказал се и високо търсен специалист по темите архитектура, музейно развитие и медии. Той е бивш куратор на департамента по архитектура и дизайн в MoMA Ню Йорк и първият директор на новия Музей за изкуство, архитектура и технологии в Лисабон – MAAT, който отвори врати през есента на 2016г. Основен мотив в работата му е да превърне музеят в изключително място за изложби и колаборация, събития, образователни програми и други активности, насочени към големи аудитории.
Една топла сутрин в края на май в София, в приятна атмосфера на закуска и чаша кафе, Педро Гаданьо се срещна с активни представители на българския творческия сектор в полезен разговор за неговия професионален път като куратор, как се стартира нов музей и какви са предизвикателствата за увличане на общността в програмата му. Дискусията бе водена от нас, Студио Комплект, а смислените и добри идеи, които бяха споделени на масата, записани и редактирани в трийсетминутен подкаст на английски. В него сме се опитали да извлечем ценен опит и подбуждащи ни към нови посоки на работа идеи. Чуйте подкаста тук.
Принос в ползотворния разговор взеха следните участници: арх. Анета Василева (WhAT Association), арх. Ангел Захариев (Група Град), Велислава Попова (главен редактор Дневник), Весела Герчева (програмен директор Музейко), арх. Ина Вълканова, Калина Жулева (психолог, специалист по дизайн мислене, Генератор), арх. Мариана Сърбова, Мария Василева (независим куратор), Севделина Войнова (програмен директор Асоциация за развитие на София) и Зорница Миткова (връзки с обществеността).
Организация: Зорница Миткова
Фотография: Илиян Ружин
Посещението на Педро Гаданьо в София за лекция на тема новия музей и предизвикателствата пред него по отношение на програма, образование, публика и маркетинг и комуникация в София на 30 и 31 май 2017 г. се осъществи с любезната подкрепа на Посолството на Португалия в България и Института Camões в София. Специални благодарности на арх. Ина Вълканова.
Линк към подкаста –> тук.