КУЛТУРНА ПРОГРАМА ОБЖИВИ ШЕСТИ УЧАСТЪК
Възможно ли е през сътрудничества с местни и международни културни продуценти, независими организации, общински структури и институции да се изведе потенциала на едно градско пространство, така че да попадне в радара на представители на бизнеса, творческия сектор и туризма?
След приключването на програмата „Десет дни култура в Шести участък“, отговорът ни е по-скоро положителен. Централният габровски район Шести участък се превърна за кратко в полева зона за проучвателна и експериментална дейност. Обединението на различни теми и подходи, както и запознанството между участниците и публиката даде повод за мечти и остави вратата отворена за бъдещи препратки и идеи.
В ИЗСЛЕДВАНЕ НА КВАРТАЛА И НЕГОВИЯ ПОТЕНЦИАЛ
Дима Стефанова, Ивелина Гаджева и Филип Бояджиев, екипът на независимата образователна платформа за изкуство и дизайн Know-How Show-How, пристигна пръв в Шести участък, Габрово, за да събере впечатления, изведе акценти за неговите възможности и преобрази замалко чудесното пространство на Читалище „Будителите“. В следващите 10 дни те и десетимата участници в творческата им работилница се впуснаха в мисията да открият пътища напред за мястото и обитателите му през уважение към наследството и в сътрудничество с местни производители и компании. През методите на дизайн проучване и интердисциплинарно обучение, те събираха данни, посетиха производствените бази на няколко големи местни компании, съставиха визуални карти и експериментира с отпадъчни материали за прототипирането на идеи, които да генерират бъдещо развитие и предложения за нуждите на квартала. Сред представените по-дългосрочни намеси са визуално обозначение на границите на квартала, включително създаване на собствен шрифт, съдействие за бизнеса на съседната локална бирария през префасониране на нейната мебел за сядане, немеси в пространството на читалището и всеобщ стимул и провокация към всички на въображението и на творческия подход. Сред заключенията на проучването бяха поставени нуждите на местната общност да има притегателен център за събиране, за общуване, за обмяна на идеи и добро време заедно.
ИСТОРИИ ОТ СЪРЦЕТО НА ГАБРОВО
Студиото за документален театър Vox Populli представи в три различни вечери своя специално разработен за мястото спектакъл Шест истории от „Шести участък“ в сътрудничество с актьори от габровския драматичен театър. Разходката из кварталните улички запозна зрителите с историите на жителите му в интересни и неочаквани спомени за някои емблематични габровци и тяхната култура, лични семейни истории и наследени мъдрости. Имаше и почерпка с печени слънчогледови семки във фунийка от вестник за пълно потапяне в атмосферата на историята.
ПРЕОТКРИВАНЕ НА ЕСТЕСТВЕНИТЕ МАТЕРИАЛИ
Уникалният за региона и страната музей на открито Етър гостува на програмата с работилница и с изложба. Пазейки националните традиции в занаятчийството и обичаите, Етър проучва местните естествени материали като обелките от царевица (беленица) и ги въвлича в практики за регенеративен дизайн през нови форми. Водещи от музея демонстрираха и научиха публиката как да заплитат лесно декоративни цветя от беленица. Те разказаха и за друга по-практична употреба като, например, заплитането на рогозки и подложки от същия материал.
ОТПАДЪЧНИ МАТЕРИАЛИ В ГАЛЕРИЙНИ ОБЕКТИ
В третата спирка на проекта Устойчиви практики в дизайна и модата, който осъществяваме в сътрудничество с Институт Лист – Унгарски културен институт София, на фокус бе пре-употребата на отпадъци от индустрията в уникални вази от бетон и стъкло, както и в завеси от изхвърлени сламки. Специалните гости, които пътуваха до Габрово, Petra Svejdarova и Klara Vaculikova от чешкото студио PRASKLO и младият унгарски продуктов дизайнер Katalin Huszar дадоха подробности за своя процес на работа. Въпреки че PRASKLO прави бутикови вази, сглобени от бракуван кристал или стъкло от големите фабрики, те дават мотив за размисъл и повод за устойчив избор пред потребителите. Любопитният подход на Каталин Хушар да събира пластмасови сламки от боклука, да ги измива и след термална обработка да ги превръща в „листи“ нов материал всъщност се оказва не толкова успешен експеримент. Стилните рециклирани вече сламки се оказва, че черпят твърде много количество енергия и вода, за да бъдат преупотребени. Но това са важни уроци, които допринасят и за знанието относно устойчивостта в дизайн индустрията.
ПОЕЗИЯ В НАПЕЧЕНИЯ ОТ СЛЪНЦЕ ГРАД
„Оставете всичките си предразсъдъци за тази литературна разходка ето тук и си ги приберете в края, когато ще се върнем отново на същото място.“ Така започна това особено емоционално преживяване, наситено с прекрасни думи и нежно подаващо най-ценното – силна храна за душата. Литературният маршрут, воден от Албена Тодорова, щрихира някои части на Шести участък, които са я впечатлили и към които тя великолепно се обърна през думите на Кристин Димитрова, Наталия Иванова, Надежда Радулова, Петя Хайнрих, Ран Босилек, Атанас Далчев и други. Необикновеното лирическо преживяване докосна всеки, като ни накара да усетим автентичността на живота в квартала – от скритите му улички, през шумния съботен пазар до спокойствието на лятото в малък град.
ТВОРЦИТЕ ПИТАТ И ПРОВОКИРАТ
Къщата на NoPoint Atelier се намира само на няколко километра над Габрово в Баланите, където гледката към планините взима дъха, а мястото е идеалният фон за артистично вдъхновение. В рамките на проекта и с подкрепата на програма Култура на Община Габрово 2022 домакините – Мирослав Живков и Яна Николова – събраха четирима дизайнери от различни точки на страната, за да работят по оформянето на социални плакати с тема Въпрос навреме. Само за четири дни интензивни дискусии, труд и творчество Албена Лимони, Денислав Големанов, Захари Димитров, Костадин Кокаланов и Мирослав Живков успяха да сътворят над 200 плакати. Наречени „социални“, защото им е отнета ролята да продават или да рекламират, те се появиха из улиците на Шести участък с подбуждащи любопитството визии и въпроси. Отделно всички видове дизайни бяха събрани в импровизирана галерия в квартала, където можеха да се разгледат още няколко дни.
С благодарност към всички участници, организации и институции, които се включиха в програмата и присъстваха на събитията. 10 дни култура в Шести участък се осъществи по повод европейския проект Креативни индустрии за нови градски икономики в Дунавския регион (с акроним CINEMA), финансиран по Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав 2014-2020“ INTERREG), в която за България партньори са Студио Комплект и Община Габрово.
Всички снимки са дело на Драгомир Минков, освен тези за проекта на NoPoint Atelier, чийто автор е RadLab Studio.