КОЙ Е МУЗЕЙКО
„Той е смел – освен когато нещо го изплаши. И красив, както е красив всеки триъгълник. И умен – освен когато нещо не разбира. В такъв случай веднага отива да го види и да разбере на място. Защото Музейко има едно вълшебно умение – да пътува във времето. Е, и още едно – да се крие от опасностите, като се залепи до нещо триъгълно. Като пирамидите в Египет. Като перките на акулите. Като… ще видите сами.“
С тези думи Музейко се представя на сайта (muzeiko.bg), триъгълното човече – талисман и любимец на децата. Той е символ на първия детски музей и научен център в България, финансиран от фондация „Америка за България“.
Успяваме да посетим музея още докато тече трескавата подготовка преди официалното му откриване тази есен. Любопитно ни е да разберем каква е връзката между дизайна на мястото и неговата програма, как може да се научи нещо с игра и какво представлява музей, в който пипането, задаването на въпроси и самостоятелното опознаване на пространството са единственият възможен начин на поведение. Разговаряме с програмния директор на музея Весела Герчева и изложбения дизайнер Пол Орсели.
„Първите детски музеи се раждат в САЩ още в края на ХIX век“, разказва Весела Герчева. „Често това не са традиционни музеи с колекции от ценни предмети, а институции, които осъзнават нуждата на децата от вдъхновение, разбиране и места, създадени с мисъл за тях. „Музейко“ е точно такъв – най-ценното, което той има, не е някаква колекция от антични предмети, а екипът и хората, които повярваха в това, че децата знаят и могат. Много повече, отколкото предполагаме.“ Освен на световната традиция в тази област проектът се опира и на образователните програми за деца в сферата на изкуствата и науката, създадени в музеи, библиотеки и училища у нас през последните десет години. Днес с „Музейко“ страната ни е част от Асоциацията на детските музеи в САЩ и ECSITE – Мрежата на научните центрове и музеи в Европа.
….
Четете пълния текст в LIGHT
фото кредит: LHSA + DP