ИЗКУСТВО, ИСТИНИ И ВИДЕО
Срещаме Десислава и Райна в музея за съвременно изкуство Софийски арсенал (САМСИ), след като са заснели видеоинтервю с художника Вито Валентинов по повод участието му в сборната изложба „Пространство – публика“ за своя онлайн канал „Бюро артрекърд“. От 2013 г. Деси и Райна регулярно отразяват случващото се в българската художествена сцена с видеодокументации, предлагайки по този начин алтернатива към стандартното представяне на съвременното изкуство в медиите. В работата ги мотивира липсата на подобна онлайн платформа у нас и наличието на много такива по света.
Двете се запознават през 2012 г. по време на работата си за международния фестивал за съвременно изкуство Sofia Contemporary, в който Десислава Павлова отговаря за съдържанието, а Райна Тенева – за видеодокументацията на събитието. Тогава решават да продължат да правят кратки филмчета за българското изкуство заедно и стартират свой собствен видео арт канал. Две години по-късно тяхната платформа е вече факт. Обект на внимание за „Бюро артрекърд“ са самите художници, кураторите, институциите и организаторите на събития за визуални изкуства.
Какво ви накара да създадете „Бюро артрекърд“?
От една страна, за нас е много интересно да се занимаваме с правенето на видеата – всяка документация изисква различен подход и работа, тъй като самите художници и техните произведения са много различни. Историята зад всяка изложба е много индивидуална. От друга страна, виждаме смисъл от крайния резултат и това ни радва. Самите видеа са причина за обмен на идеи в професионалните среди, надяваме се в бъдеще документациите ни да достигнат и до по-широката аудитория и да спомогнат за по-доброто разбиране на съвременното изкуство.
Видеоновината по-силна ли е от текстa?
По-силна e, защото визуалният образ се помни по-трайно, но е и по-слаба заради липсата на сериозен анализ или критика. Едно от предимствата на видеоматериала обаче е, че по по-достоверен начин предава цялата атмосфера и маниера на интервюирания човек. В нашия случай аудио-визуалната медиа е подходяща, защото темите ни са свързани с визуални изкуства. Освен самите произведения виждаме и чуваме самите автори или пък кураторите на изложбите, които обикновено остават скрити за публиката в галерийните пространства. Идеята на филмите е с натрупването им да се създаде архив.
Как се вписвате с вашето съдържание в медийната среда в България, най-вече в обстановката на липса на сериозна културна журналистика?
Бъдещето на културната журналистика е в интернет пространството, където всеки сам трябва да си измисли подходящ начин на работа, което всъщност прави ситуацията интересна. Друг е въпросът дали може освен интересно да бъде и успешно. Ние не си задаваме въпроса за позиционирането ни в медийната среда тук, защото няма други като нас. В момента дори не възприемаме „Бюро артрекърд“ като медия, а като канал, който предлага определен тип съдържание. Може би в някакъв момент ще станем и медия, но на този етап е рано да го твърдим.
Прочети цялото интервюто в LIGHT.