ДЕЙСТВИЕ! Полезни практики от панелните квартали

One Architecture Week празнува девето издание с изключително силни и разнообразни формати, част от които ще останат като трайни намеси и след края на събитието. Международният фестивал, посветен на архитектура и градска среда, следва практиката от последните 2 години, в която темата се фокусира върху дадено място – квартал Капана (2014г.) и Реката (2015г.). Директорът на OAW Любо Георгиев решава 2016г. да е в третия по големина квартал в страната – жк Тракия, Пловдив. За куратори кани румънското studioBASAR. В предварителната подготовка на събитието се включват още много хора, които извършват поредица от срещи с жителите на квартала, изследвания върху историческите факти на мястото и въвличане на обитателите в решаване на това как техните пространства за живот не са само публична собственост, но и обща отговорност с потенциал да бъдат облагородени и превърнати в по-удобни и красиви за самите тях. Всичко, разбира се, се случва в квартал Тракия.

Програмата е по-наситена и интересна от всякога, а това са някои от нашите акценти:

изложбата Живи пространства, която проучва промените в панелния квартал Тракия като рефлекция на по-мащабни тенденции – 30% от населението на България живее в панелки. Куратор е Меган Луенбърг, а предварителните снимки дават заявка за мащабна и задълбочена работа;

постоянни намеси: един от основните проблеми при събитията е, че се случват в определена времева рамка, след която идеите и вдъхновението често и съвсем естествено избледняват; деветото издание на OAW прави много важна и сериозна стъпка напред в тази посока, като инициира намеси в квартал Тракия, съобразени и разработени след разговори с жителите му; рехабилитират се няколко важни публични точки – Басейн Платформа и между блокове 1, 2 и 3 с проекти на международни архитекти;

– пак работа в тази посока е специално създадената книга Алманах на панелна Тракия;

– още на предварителната презентация на програмата на фестивала може би работата, която най-силно ни впечатли, бе интерактивната карта – „на която е отразено актуалното състояние на ж.к. Тракия. Картата е публично достъпна и на нея всеки може да види (и активира) различни слоеве на реалността в квартала: от трасетата на водопровода, през позицията на семейните бизнеси, до разположението на беседките или пътечките през поляните.“

– за втори път в историята на фестивала е създаден и документален филм Познавате ли архитекта, в който на едно място са събрани някои от проектантите на ж.к. Тракия, „40-годишен панелен квартал, послужил за жилище на над 80 000 души от основаването си.“ Вижте програмата и на останалите прожекции – всички изглеждат доста увлекателно и образователно.

форум: сигурни сме, че всеки един от поканените лектори има ценна история за споделяне, но двамата, които ние лично не бихме пропуснали, са Момойо Каиджима от Atelier Bow-Wow и датският архитект Ян Геел , чийто труд е фокусиран върху организирането на по-хуманни градове.

Приятно и вдъхновяващо девето издание на One Architecture Week!

 

SHARE IT: