Генератор
След повече от две години работа по концепция за ново място с фокус дизайн, където разнородни екипи да съчетаем умения, професионален опит и мечти, сме щастливи и горди да споделим, че то вече е факт. Преди няколко дни пред приятели и съмишленици открихме Генератор – център за дизайн, иновация, култура и креативност в София, разположен на 300 кв. м. на последния етаж на завод Витоша.
Пространството ще предлага инициирани от нас проекти и внимателно подготвена програма, ще е поле за експерименти и сътрудничества, ще има библиотека с книги и списания, кафене, възможност за офис сърфиране или наем. Всеки е добре дошъл да предложи идея или да ни посети. От септември – с фиксирано работно време и уеб сайт. До тогава – може да ни следите във Фейсбук и Инстаграм.
<снимки: Under The Line>
Началото: Мотивирани от желанието да разширим дейността си и да допринесем по-пълноценно за връзката между представителите на творческата индустрия с бизнеса и публичния сектор, ние, Студио Комплект, Creative Shower, Мартин Заимов и Йоанна Митова (metta) влязохме в това съдружие, за да има и по-силен отзвук работата ни.
Мястото: На мястото на бивш шивашки цех архитект Ива Платиканова успя да оформи интериор, който е удобно адаптивен към нуждите на програмата и гъвкав спрямо изискванията на бъдещи посетители. В процеса свой принос даде екипът на СКЛАДА (бар и пространството около него), DontDIY (специално измислени за нас маси-бюра), Cactus Lab (зелен кът за почивка), Артелие (изложбени елементи) и други. Ние сме домакин на Design Bookery, който ще продължим да развиваме и обогатяваме с издания заедно с Next DC. Горди сме, че още преди старта ИКЕА ни се довери и подкрепи за обзавеждането, като дългосрочно вече работим над съвместни инициативи, които да разкриват повече от лабораторията и „задкулисните“ процеси на най-големия производител на мебели (проучвания, колаборации, експерименти, околна среда, здраве, нови материали и други). Екосистемата на завод Витоша – от съседите ни (White Place Studio, Harmonica, Puzl) до всички новоочаквани такива – е сериозен аргумент за позиционирането ни тук.
Винаги дизайн: Дизайнът и неговото приложение за решаване на различни предизвикателства е водещ при оформянето на програмата, разработването на проектите и плануването на сътрудничествата ни. Цел е приносът ни за воденето на по-пълноценен и качествен живот. Генератор е отворен за съмишленици, с които да разширяваме мирогледи, да се учим и да превръщаме една форма на енергия, способност или талант в други, практични или вдъхновяващи. Генератор е поле за смислени експерименти и нови приключения.
Преди ваканцията: Стартираме с програма, която като разнообразие до голяма степен представлява и бъдещите амбиции на екипа за развитие на проекти. В събота бяхме домакин на лекционния форум Know-How/ Show-How Podium с тема Re-source / Сградата като материал. Във вторник продължаваме с първа среща от серията ДИЗАЙНЪТ Е, за която сме поканили изявеният куратор и преподавател по дизайн Даниел Чарни. С ВОДНА КУЛТУРА пък поставяме началото на дългосрочната инициатива на Генератор РЕСУРСИ за деконструкция и изследване на важни за града естествени дадености.
Know-How/ Show-How Podium – част от отворената програма на международна лятна академия за креативно мислене и дизайн процеси. Тема: Re-source / Сградата като материал разглежда материалът като свързащ елемент между хора, места, естествени процеси и технически познания с лекции и дискусии с участието на европейски и български експерти и практици в областта на дизайна, устойчивото развитие и иновациите – Odd Matter, Мария Блес, Каролин Щраус, д-р инж. Румяна Захариева, архитект Варвара Вълчанова.
Даниел Чарни е първият лектор в поредицата събития DESIGN IS/ ДИЗАЙНЪТ Е – серия от публични срещи с уважавани международни имена – новатори в дизайна. Чарни е съвременен дизайнер, куратор, творчески консултант и преподавател по дизайн. Името му се свързва с проекти за институции като Royal College of Art, новия Design Museum, Victoria and Albert Museum и The Aram Gallery (Лондон).
Чарни е съосновател и директор на Fixperts – платформа, която помага за изграждането на следващото поколение дизайнери, инженери, технолози, артисти, мечтатели и агенти на промяната. Fixperts решава социални проблеми и подобрява качеството на живот чрез поправяне предмети, а не чрез подмяната им. Платформата има представителства в над 20 държави и се прилага в учебните програми на университети и училища, в компании и институции.
Даниел Чарни е и креативен директор на консултантската агенция From Now On, която помага на организации, институции и хора, свързани с изкуството и креативността да дефинират визията за своето бъдеще и привличането на нови публики. Между 2002г. и 2010г. е главен куратор на една от най-известните галерии за нов и експериментален дизайн – The Aram Gallery. Сред кураторските му проекти е една от най-популярните изложби на Victoria and Albert Museum – ”Power of Making” през 2011г., която привлича впечатляващите 320 000 посетители. Чарни преподава дизайн от 20 години, като между 1998г. и 2012г. оглавява Департамента по продуктов дизайн в Royal College of Art и е професор по дизайн в Kingston University в Англия.
Форматът DESIGN IS/ДИЗАЙНЪТ Е има за цел да разкрие разнообразните аспекти на дисциплината дизайн и тяхното приложение за по-качествен живот. Чрез лекции, изложби и работилници публиката ще има възможността да се запознае с важни етапи от развитието на дизайна, неговите забележителни революционери, съвременни приложения, смели и предизвикващи въображението експерименти, етични и устойчиви тенденции, предстоящи нововъведения и други.
* Събитията от серията ДИЗАЙНЪТ Е се случват с подкрепата на ПРОТОТИП – платформа на Сосиете Женерал Експресбанк за култура и иновации. ПРОТОТИП подкрепя развитието на съвременното изкуство и култура, като има за цел да направи тези теми по-близки и разбираеми за хората. Под шапката на ПРОТОТИП до края на годината ще бъдат организирани още две лекции от серията ДИЗАЙНЪТ Е в Генератор. Повече информация на сайта на ПРОТОТИП
ВОДНА КУЛТУРА: РЕСУРСИ е дългосрочна инициатива на Генератор за деконструкция и изследване на важни за града естествени дадености. ВОДНА КУЛТУРА е първият проект по темата, който цели да информира и предостави решения за по-пълно и осъзнато ползване на минералните извори в София. Как могат да се ползват тези извори, защо една голяма част от тях се изливат в канала и остават неоползотворени, къде са изобщо, кой отговаря за тях, какъв е потенциала им за балнеологията и туризма. Това ще са част от въпросите, които ще зададем по време на ВОДНА КУЛТУРА. Отговорите ще търсим заедно. Проектът е разделен на няколко части, а първата е
ДЕКОНСТРУКЦИЯ „ВОДА“ (информационно събитие) на 20.07.2017 от 17.30 – 20.30 часа. Повече информация тук.